Pojęcia podstawowe
Kihon – techniki podstawowe
Kihon to trening technik podstawowych. Gdyby karate ująć jako całość złożyły by się nań trzy przenikające się nawzajem elementy : kihon, kata, kumite. Podobnie jak dom buduje się od fundamentów nie zaś od komina, tak w karate, aby przejść do walki, która jest szczytem umiejętności, trzeba najpierw poznać podstawy. Mówi się, że sercem karate jest walka, zaś sercem walki jest kihon, czyli techniki podstawowe. Na kihon składają się postawy (dachi), pozycje rąk (kamae – te), pchnięcia (tsuki), uderzenia (uchi), bloki (uke), nakrycia (tensho), kopnięcia (geri), techniki obrotowe (kaitrn – waza), techniki z wyskoku (tobi – waza), podcięcia (gari), rzuty (nage).
Podstawowe techniki, które obecnie są używane w kyokushin, nie powstały przypadkowo. Zostały opracowane w starożytnych czasach przez mistrzów sztuk walki, którzy uważnie studiowali możliwości ruchu ludzkiego ciała, obserwowali ruchy zwierząt i wybierali te najbardziej odpowiednie. Dopiero po latach intensywnego treningu, dochodzenia do absolutnych granic ludzkiej wytrzymałości, życia surowego i pełnego trudów, potu i krwi, uzyskiwali poziom doskonałości pozwalający im na zgrupowanie niektórych podstawowych technik w płynne kombinacje, które mogą być najefektywniej wykorzystane do określonego celu. Postawy i pozycje karate różnią się od tych jakich używamy w życiu codziennym. Są określane przez możliwości jakie zawiera dana technika i ściśle uzależnione od jej wymagań. Wiele klasycznych postaw używanych w treningu przeznaczonych jest do budowania siły nóg i dolnych partii ciała. Warto nadmienić, iż większość klasycznych postaw stosowanych w kihon nie nadaje się praktycznie do walki. W kumite używa się tylko postaw najmocniejszych, zapewniających maksymalną równowagę i pozwalających na szybkie poruszanie się.
Pięść stanowi najważniejszą powierzchnię uderzeniową w karate kyokushin. Ważnym elementem treningu jest nauka prawidłowego zaciskania pięści. Nieprawidłowe zaciśnięcie pięści grozi grozi uszkodzeniem ręki podczas walki. Charakterystyczną cechą karate jest używanie nóg, jako środka walki. Kończyna dolna jest dużo silniejsza od kończyny górnej. Ogólnie przyjmuje się, iż noga posiada trzy razy większą moc niż ramie. Główne zasady prawidłowego wykonywania technik nożnych to: utrzymanie środka ciężkości w osi ciała, wykonywanie kopnięć z maksymalną szybkością, właściwy balans biodrami, szybkie wycofanie nogi po kopnięciu. Karateka musi troszczyć się o swoje ciało, gdyż staje się ono dla niego środkiem walki. A metodą, która zmienia pięści i stopy w środek walki jest właśnie kihon.