Etykieta Dojo
Etykieta Dojo jest zbiorem zasad, regulujących zachowanie się karateki w sali ćwiczeń i nie tylko. Oprócz aspektów czysto etycznych zawiera w sobie elementy kurtuazyjne, przewijające się w ukłonach i pozdrowieniach, a także specyficzny ceremoniał, wprowadzający ćwiczących w swoistą atmosferę towarzysząca treningom karate. Bardzo ważnym czynnikiem sportu, zwłaszcza jeśli chodzi o sztuki Budo, jest również dyscyplina.
Poniższe zasady mają pomóc w sprawnym funkcjonowaniu Dojo. Wiele z tych reguł jest powszechnie znane, część jest po prostu dobrymi manierami. Większość z nich jest wzięta z Japonii, kolebki nowoczesnego karate. Na całym świecie Dojo Kyokushin ściśle przestrzegają tradycji i ustępują im tylko jeśli jest to konieczne. Oczywiście ze względu na kulturowe różnice różnych narodów pewne zmiany są możliwe. Nie ma tu jednak usprawiedliwienia dla lenistwa, czy lekceważenia zasad bez przyczyny.
- Zawsze przy wchodzeniu do Dojo i jego opuszczaniu zwróć się w stronę początku sali, ukłoń się i powiedz Osu! oraz (jeśli ćwiczący są na sali) zwróć się w ich kierunku i ponownie ukłoń się i powiedz Osu!
- Nie spóźniaj się na zajęcia. Jeśli jednak z ważnych dla Ciebie przyczyn spóźniłeś się, usiądź w pozycji seiza tyłem do trenujących i czekaj w tej pozycji z zamkniętymi oczami (mokuso). Jeśli zostaniesz zauważony (dosłownie: uznany), wstań, odwróć się do trenujących, ukłoń się mówiąc Osu! i dołącz do trenujących.
- Na sygnał instruktora uczniowie oraz starsi (sempai) ustawiają się według stopni frontem do prowadzącego trening. Najstarszy rangą (sempai) staje jako pierwszy, pozostali ustawiają się za nim według stopni zaawansowania tj. w pierwszym szeregu siedzą zawodnicy z najwyższymi stopniami, w ostatnim zawodnicy bez stopni. Na komendę Seiza siadamy w pozycji Zazen (na kolanach, pośladki na piętach, a zaciśnięte pięści na pachwinach).
- Na komendę Mokuso (medytacja) wszyscy zamykają oczy i następuje medytacja Zen. Jest to stan, który rozpoczyna się odprężeniem umysłu i ciała przed treningiem. Skoncentruj się na oddechu, spróbuj rozluźnić możliwie wszystkie mięśnie, oderwij się od kłopotów dnia codziennego. Skoncentruj się na oczekującej Cię pracy, by efekty były możliwie największe, by czas przeznaczony na zajęcia nie był czasem straconym.
- Na komendę Mokuso yame (koniec medytacji) otwieramy oczy. Prowadzący podaje następne polecenie: Shinden ni rei – co oznacza ukłon dla miejsca ćwiczeń (świątyni) Tym samym zobowiązujemy się do pełnego zaangażowania podczas trwania treningu. W momencie usłyszenia polecenia wykonujemy ukłon w przód z jednoczesnym podparciem rąk na obu pięściach przed sobą. Ważne jest, aby pośladki przywierały do pięt, a głowa była skierowana do przodu.
- Następnie nauczyciel obraca się twarzą do uczniów, po czym prowadzący ceremoniał woła odpowiednio:
- Shihan-ni-rei – ukłon dla mistrza, (jeśli nauczyciel posiada 5 Dan i powyżej)
- Sensei-ni-rei – ukłon dla mistrza, nauczyciela, który posiada stopień od 1 do 4 Dan
- Sempai ni rei – ukłon w stronę „starszych rangą”
- Otagai ni rei – ukłon wzajemny – dla pozostałych
- Nie zdejmuj ani nie rozpinaj żadnej części swojego karate-gi podczas treningu, chyba że zostaniesz o to poproszony.
- Jeśli nie zostaniesz poproszony, nie opuszczaj swojego miejsca, w którym ćwiczyłeś. Jeżeli je opuściłeś z jakiejś przyczyny, powróć na miejsce jak najszybciej. Nie chodź bez pozwolenia po Dojo.
- Nigdy nie praktykuj KUMITE podczas nieobecności instruktora. Podczas KUMITE z wysokim stopniem (patrz: czarnym pasem) ćwicz najlepiej jak potrafisz, lecz miej respekt dla rangi. Jeśli myślisz, że możesz ćwiczyć mocniej zrób to, lecz pamiętaj, że partner widzi twój stopień i prawdopodobnie nie walczy najmocniej jak potrafi. Nie odmawiaj, jeśli zostałeś poproszony przez wyższy stopień. Do przeprowadzania ćwiczeń dobieraj współćwiczących według wagi i wzrostu. Kłaniamy się partnerowi przed i po każdym wspólnym ćwiczeniem. Rywalizuj zgodnie z ustalonymi przepisami. Kontroluj swoje zachowanie. Pamiętaj – na zajęciach masz tylko przyjaciół!
- Nie rób przerw z byle powodu bez pozwolenia instruktora. Nigdy nie przechadzaj się pomiędzy szeregami oraz pomiędzy instruktorem a trenującymi. Jeśli musisz opuścić swoją pozycję, przejdź za szeregami i wróć tą samą drogą.
- Zwracaj się do swojego instruktora SEMPAI, SENSEI lub SHIHAN zależnie od stopnia jaki posiada. Nigdy nie mów do instruktora po imieniu przy trenujących.
- Nie przeklinaj, nie śmiej się, nie rozmawiaj oraz nie przechadzaj się podczas treningu. Traktuj swój trening poważnie. Karateka jest zawsze zobowiązany do dobrego zachowania. Posiadanie wysokiego stopnia, a w szczególności czarnego pasa nie upoważnia do relaksu i poufałości w Dojo. Nie trać swojego czasu i innych, jeśli nie jesteś przygotowany do treningu lub nie traktujesz ćwiczących z respektem i należącym się im szacunkiem.
- Odwróć się na prawo od trenujących lub od swojego partnera, żeby poprawić swoje karate-gi. Naucz się szanować swój pas jako symbol wysiłku, który włożyłeś w ciężki trening.
- Twoje karate-gi musi być zawsze czyste. Twój pas powinien być suszony na powietrzu, lecz nigdy nie prany, symbolizując w ten sposób ducha, jaki włożyłeś w ciężki trening.
- Słuchaj uważnie poleceń instruktora. Pamiętaj instruktor nie będzie prosił cię o zrobienie czegoś, czego nie będziesz w stanie zrobić. Zawsze odpowiadaj instruktorowi głośnym Osu!
- Instruktor, kimkolwiek by nie był, powinien być traktowany z należytym szacunkiem. Jeśli instruktor jest nieobecny, takim samym szacunkiem powinno się obdarzać osobę go zastępującą. Nigdy nie kwestionuj poleceń instruktora; nie mów nic przy trenujących, jeśli instruktor nie zapyta. Takie posłuszeństwo pomaga w nawiązaniu więzi pomiędzy uczącym się, a instruktorem oraz ułatwia i przyśpiesza proces nauczania.
- Ze względów bezpieczeństwa nie noś biżuterii podczas treningu.
- Dbaj o swoje paznokcie i staraj się by były zawsze krótko obcięte. Twoje ręce, stopy i paznokcie powinny być czyste na treningu, ponieważ często ćwiczysz w kontakcie z partnerem. Nikt nie lubi trenować z kimś, kto jest brudny. Skorzystaj przed treningiem z toalety. Przypadkowe uderzenie w pełny pęcherz może być bardzo niebezpieczne. Pamiętaj także, że trening z pełnym żołądkiem nie jest dobry, dlatego też staraj się nie jeść przynajmniej na godzinę przed treningiem.