Pojęcia podstawowe
Kumite – walka
Kumite czyli walka jest esencją kyokushin. Karate powstało bowiem w warunkach, gdy umiejętności skutecznego obezwładniania napastnika decydowało o życiu lub śmierci. Jednak w miarę upływu czasu cele karate, jak i innych dalekowschodnich systemów walki, stały się inne. W dniu dzisiejszym kumite obwarowane jest rygorystycznymi przepisami. W koreańskim taekwondo stosuje się ochraniacze, w shotokan dopuszcza się co prawda ataki na głowę i szyję, ale uderzenia nie mogą dochodzić do celu, są zatrzymywane tuż przed nim. W karate kyokushin przepisy walki sportowej zabraniają ataku na twarz, szyję, kręgosłup, szyję i stawy kolanowe, lecz na odpowiednim stopniu zaawansowania stosuje się pełny kontakt, bez wykorzystania ochraniaczy.
Kumite jest najtrudniejszym rodzajem treningu, który jest podejmowany nie prędzej, niż po dokładnym opanowaniu technik podstawowych. Zanim adept karate przystąpi do ćwiczeń przygotowujących do wolnej walki, musi przejść obszerny etap szkolenia zawierający specjalistyczne ćwiczenia z partnerem. Są to różne kombinacje kopnięć, uderzeń i bloków, których wykonanie przebiega w sposób umowny – partnerzy wiedzą wcześniej jakiej formy ataku mogą się spodziewać. Ostatnim etapem przygotowania jest trening wolnej walki. W różnych stylach karate obserwuje się tendencje do traktowania walki na sposób walki sportowej, w której zabronione jest stosowanie silnych uderzeń. Liczy się bardziej zasygnalizowanie uderzenia poprzez trafienie danej części ciała w sposób w pełni kontrolowany i punkt w ten sposób zdobyty, aniżeli zwalenie z nóg przeciwnika. W karate kyokushin preferowany jest twardy sposób walki, zbliżony w dużym stopniu do walki realnej. Jednakże i w tym stylu obowiązują, szczególnie na publicznych turniejach walki, nieco złagodzone reguły ostrej konfrontacji sił i umiejętności poszczególnych zawodników.
Nie mniej podejście do egzaminu na wyższy stopień zaawansowania, jak i przeżycie tego egzaminu wymaga od adepta szkoły Kyokushin wielkiej odwagi, hartu ducha a nawet poświęcenia, gdyż nie przebiega ten egzamin bezboleśnie. Walki polegają na zadawaniu uderzeń i kopnięć z pełną siłą, których zasięg obejmuje niemalże całe ciało. Nie sposób zrozumieć sensu tak pojętej walki bez zrozumienia celu Drogi Karate Kyokushin, w zakres której wchodzi między innymi kultywowanie twardej walki. Styl wolnej walki w karate kyokushin jest obecnie najbardziej zbliżony do walki realnej, która niewiele ma wspólnego z walką sportową. W praktyce okazuje się, że zawodnik osiągający sukcesy sportowe niekoniecznie musi być dobry w wolnej walce. Nie należy zapominać, że powinno się dążyć do szczytu umiejętności w karate, którym jest walka realna czyli walka Budo Karate, a także doskonałość pozwalająca na walkę niezależnie od rodzaju przepisów. W swej fizycznej manifestacji karate kyokushin jest przede wszystkim systemem walki bez broni, a wysoki stopień doskonałości w wolnej walce jest tutaj podstawowym celem.